Fehérbab főzelék recept hagymával, fokhagymával, rántással, ecettel és cukorral, az elkészítés részletes leírásával.
Amely nagyszerű fehérjeforrás, s megfelelően ízesítve lehet számunkra annyira finom, hogy akár havonta többször is megfőzzük magunknak.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen elkészíteni a fehérbab főzeléket. Majd megnézzük azt is, hogyan lehet változatosabb, ízletesebb és tartalmasabb ételt varázsolni belőle.
Fehérbab főzelék recept
Eszközök
- 2 literes lábos
- kis serpenyő a rántás elkészítéséhez
- közepes tál
- Kukta (nem feltétlen szükséges)
A főzelék hozzávalói
- 30 dkg fehérbab
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2-3 db babérlevél
- 1 teáskanál só
- 1 evőkanál olaj (vagy kókuszolaj, zsír)
- 2 evőkanál finomliszt
- 2 dl tejföl
A főzelék elkészítése részletesen
- A fehérbab főzelék elkészítésének első lépése, hogy a babot legalább a főzés előtt 6-8 órával korábban beáztassuk.Ekkor sok vizet magába szív, s elkezdődik a csírázás folyamata, amitől a benne lévő keményítő és fehérje elkezd átalakulni.
- A főzés megkezdése előtt a vöröshagymát és a fokhagymát megpucoljuk.
- A főzés megkezdése előtt az áztatóvizet cseréljük le, s friss hideg vízben kezdjük el főzni a babot.A főzővizet megsózzuk, hozzátesszük a megpucolt hagymát és fokhagymát, s babérlevelet adunk hozzá.
- Mikor kezd a hagyma megfőni, kivesszük a főzőléből, mielőtt még darabjaira esne.
- Amikor a bab megpuhult (lásd bővebben később), egy kis serpenyőbe tesszük az olajat és a lisztet, s közepes lángon elkezdjük a lisztet pirítani.
- Amikor a liszt kezd barnulni, a főzőléből hozzámerünk egy merőkanállal, majd az egészet hozzáadjuk a megfőtt babhoz, s jól elkeverjük.
- Ezután a tejfölt egy közepes tálban elkeverjük egy merőkanál főzőlével, majd azt is hozzákeverjük a babhoz.
- A végén megkóstoljuk az elkészült babfőzeléket, s ízléstől függően sóval, ecettel vagy cukorral tesszük sósabbá, savanykásabbá vagy édesebbé.
Tippek és tanácsok a fehérbab főzelék elkészítéséhez
A fehérbab főzelék két legfontosabb pontja, hogy a bab rendesen megpuhuljon, s az ízesítése is rendben legyen.
De a baba, főleg ha már kiszáradt, nehezen puhul meg. Ezért sokan a babfőzést kuktában végzik, melyben a túlnyomás miatt a víz hőfoka 100 Celsius fok fölé is mehet.
A bab a főzés hőfokára ugyanis nagyon érzékeny. Például a magasabb hegységekben (2-3000 méter felett) egy lábosban meg sem fől rendesen. Mert az alacsonyabb légnyomás miatt a víz 100 fok alatt már felforr, ami a bab megfőzésének már nem elegendő.
Ha ezt az egész herce-hurcát ki akarjuk kerülni, akkor elkészíthetjük a babfőzeléket konzervből is. Csak akkor a hagyma és a fokhagyma ízét máshogy kell belecsempészni a főzelékbe.
Megjegyzés: Ha konzervet használunk a babfőzelék elkészítéséhez, mindenképpen csináljunk neki egy hagymás-fokhagymás alapot olajon vagy füstölt szalonnát kisütve. S a babot legalább 5-10 percig főzzük avval össze annyi vizet hozzátéve, hogy az egészet ellepje.
A babfőzelék ízvilágának kialakítása
A másik pont a babfőzelék ízesítése. Aminek legfontosabb része, hogy valamilyen füstölt ízt igyekszünk becsempészni a főzőlébe. Mert ugyan füstölt íz nélkül is finom a fehérbab főzelék, de azzal az igazi:
- Az egyik legegyszerűbb mód erre valamilyen füstölt lében megfőzni a babot (például a sonkafőzésből megmaradt lében).
- A másik lehetőség, ha kevés zsíron apróra vágott füstölt szalonnát megpirítunk, s arra dobjuk rá a hagymát (felkockázva). Az így elkészült szalonnás-hagymás alapra öntjük rá 7-8 dl főzővizet és az áztatás után leszűrt babot.
- A harmadik lehetőség a füstölt íz becsempészésére, ha 30 dkg füstölt oldalast is főzünk a babbal együtt. Amit a besűrítés előtt kiveszünk a bab mellől (s felaprítva a tálaláskor mellé teszünk).
- De lehet kapni már füstölt fűszerpaprikát is, amit a rántáshoz téve ugyan csak kellemes füstölt íze lesz a fehérbab főzeléknek.
Tipp: Arra figyeljünk oda, hogy a füstölt lé és a füstölt oldalas sós lehet, hogy inkább a végén sózzunk utána, mint hogy a kezdeti túlzott sóbeviteltől az egész babfőzelék túlságosan sós legyen.
Ha a főzelékeket paprikásan szeretjük, akkor ne sima világos rántást készítsünk, hanem paprikásat. Amikor kezd a liszt pirulni (barnulni), húzzuk le a rántást a tűzről, s adjunk hozzá piros fűszerpaprikát. Alaposan elkeverve a lisztben hagyjuk kicsit megpirulni.
Az íz kapcsán további fontos kérdés, mennyire legyen a babfőzelék savanyú. Ami, a tejfölös habarás miatt, alapból biztos picit savanykás lesz.
- Ha savanykásan szeretjük, akkor tehetünk a főzelékbe egy kiskanál (balzsam)ecetet, aminek a hatását lehet tompítani egy kevés cukorral.
- Ha nem érezzük elég sósnak a főzés végén a főzeléket, nyugodtan sózzuk meg egy kicsit.
- Ha pedig túl savanyú, bátran adjunk a főzelékhez kicsit több cukrot.
Tipp2: Amire mindenképpen figyeljünk, hogy a só kiemeli a savanykás ízt, ezért ha sótlannak ÉS nem eléggé savanykásnak érezzük a babfőzeléket, előbb sózzunk, kóstoljuk még egyszer, s csak ha ekkor sem elég savanykás, akkor nyúljunk az ecethez.
Az elkészült babfőzelék kenyérrel önmagában is finom, de tálalhatjuk fasírttal, sült kolbásszal, főtt virslivel vagy akár valamilyen pörkölttel is.