Ízletes salátafőzelék recept, vajjal, kaporral, petrezselyemmel, fokhagymás rántással, kevés ecettel az elkészítés részletes leírásával.
Mert a fejes saláta nem csak ecetes lébe mártva finom, hanem főzelékként elkészítve is. El lehet készíteni picit megfőzve is, vagy egy tejfölös rántásalapba belemerítve a friss salátaleveleket (lásd a recept végén).
Ehhez megnézzük azt, hogyan lehet egyszerűen elkészíteni a salátafőzeléket. S közben azt is megnézzük, mik azok az apró fogások, amire mindenképpen érdemes odafigyelni az elkészítés közben.
Salátafőzelék recept
Eszközök
- fokhagymanyomó
- 3 literes fazék (a saláta előfőzéséhez)
- 2 literes lábos (a salátafőzelék elkészítéséhez)
- kis serpenyő (a salátafőzelék elkészítéséhez)
A főzelék hozzávalói
- másfél liter víz (a saláta előfőzéséhez)
- 1 evőkanál só (a főzővízbe)
- 2 fej saláta
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 csokor kapor
- 1 csokor petrezselyem
- 1-2 dl víz (a salátafőzelék elkészítéséhez)
- 1 db leveskocka
- 2 evőkanál vaj
- 3 evőkanál liszt
- 2 dl tejföl
- 2 evőkanál cukor
- 2 evőkanál borecet (lehet tárkonyos vagy almaecet is)
A főzelék elkészítése részletesen
- Lábosban másfél liter vizet felforralunk.
- Míg a víz felforr a salátafejeket szétbontjuk leveleire, megmossuk, s ha túl nagyok, kisebbekre tépjük.
- A fokhagyma gerezdeket megtisztítjuk, és áttörjük fokhagymanyomón (vagy le is reszelhetjük).
- A kaprot és a petrezselymet leöblítjük, és apróra vágjuk.
- Amikor a víz felforrt, sót adunk hozzá, s beletesszük a felaprított és megtisztított salátaleveleket fonnyadni (blansírozunk).3-4 percig főzzük, majd leszűrjük az egészet.
A salátafőzelék behabarása
- Ezután a salátát lábosba téve felöntjük 1 dl vízzel, leveskockát adunk hozzá és lefedve, lassú tűzön teljesen puhára pároljuk (5 perc alatt).
- Közben egy kis serpenyőben felmelegítjük a vajat, belekeverjük a lisztet, és világos rántást készítünk.
- Amikor a liszt kezd besötétedni, a serpenyőt lehúzzuk a tűzhelyről, hozzáadjuk a fokhagymát, a kaprot és a petrezselymet.Majd az egészet jó alaposan megkeverjük, hogy a fokhagymát és a zöld fűszereket is megpirítsa a meleg, s előjöjjenek belőlük az ízek.
- A rántást 2-3 dl hideg vízzel felengedjük, alaposan elkeverjük és hozzáadjuk a salátához.
- Ezután tejfölt adunk a főzelékhez, simára elkeverjük az egészet, s még egy utolsót forralunk rajta, hogy a főzelék leve besűrűsödjön.
- A legvégén cukorral és ecettel beállítjuk a végleges ízét a salátafőzeléknek.
Pár gondolat a salátafőzelék elkészítéséhez
A salátafőzelék átmenet egy főzelék és egy saláta között. Van benne rántás, de van benne ecet is. Salátából készül, de azt megfőzzük, fokhagymát teszünk hozzá, mint több másik zöldségből készül főzelékhez.
Van olyan salátafőzelék recept, ahol az előkészített salátát nem is főzik meg igazán, csak egy híg krémes fokhagymás-rántásos alapba beleteszik, s egyet forralnak az egészen, hogy a saláta picit megpuhuljon.
Ha szeretjük a fokhagymás ízeket, bátran tehetünk a salátafőzelékbe több gerezd fokhagymát is. A fenti recept ebből a szempontból igyekezett visszafogott lenni.
Ha igazán finomat szeretnénk enni, akkor a fenti receptben a saláta blansírozása után nem vízben főzzük tovább, hanem például zöldségleves vagy csirkehúsleves levében. Illetve zöldség vagy csirke alaplében.
Ha nem szeretjük a leveskockát, használhatunk házi zöldfűszer keveréket, esetleg delikátot vagy vegetát is.
Ha szeretnénk picit sötétebbre a salátafőzelék levét, a sima kristálycukor helyett használhatunk barnacukrot is, melynek az íze picit tartalmasabb, amint a fehér verzióé.
De arra érdemes figyelni, hogy a barna cukorhoz kicsivel több kell, ha ugyan azt az édes ízt el akarjuk érni.
Ha nem fogyasztunk lisztes ételeket (mert lisztérzékenyek vagyunk), akkor keményítőt összekeverhetjük a tejjel, s avval is be lehet sűríteni a salátafőzeléket.