Ízletes karalábéfőzelék recept hagymával, tejjel, rántással, petrezselyemzölddel, sóval és cukorral, az elkészítés részletes leírásával.
Kicsit kesernyés, picit édeskés (a cukortól), de megfelelően fűszerezve s megfelelő (zsenge és zöld) karalábéból nagyon finom is tud lenni.
Először megnézzük, hogyan lehet egyszerűen elkészíteni a karalábéfőzeléket. S közben azt is megnézzük, mik azok az apró fogások, amire mindenképpen érdemes odafigyelni az elkészítés közben.
Karalábéfőzelék recept
Eszközök
- 2 literes fazék
A főzelék hozzávalói
- 3 nagyobb fej karalábé
- 3-2 dl víz
- 1 kiskanál cukor
- 1 kiskanál só
- 1 csokor petrezselyemzöld (vagy kapor)
- 1 evőkanál napraforgóolaj (vagy vaj)
- 2 evőkanál finomliszt
- 2-3 dl tej
A főzelék elkészítése részletesen
- A karalábé leveleit levágjuk, a külső héjától megpucoljuk, a fás részeket kivágjuk.Majd apró, kb. centis kockákra felaprítjuk, vagy aprítógépben felapríthatjuk.
- A friss petrezselymet vagy a kaport megmossuk, apróra összevágjuk.
- A felaprított karalábét lábosba tesszük, sót és cukrot adunk hozzá, s felforraljuk.Amikor felforrt, a tűzhelyet takarékra vesszük, s gyöngyöző vízben a karalábét megfőzzük.
- Ezután olajon vagy vajon a lisztet megfuttatjuk, Amikor a liszt kezd pirulni, lehúzzuk a rántást a tűzhelyről, hozzátesszük a petrezselymet vagy a kaport, s kicsit átkeverjük, hogy a hővel előcsalogassuk az ízét.
- Ezután a rántást tejjel lehűtjük (hogy oda ne kapjon), s simára keverjük.
- Amikor a karalábé megpuhult, hozzáöntjük a főzőléhez, s összefőzzük az egészet, hogy a főzőlé a rántástól besűrűsödjön.
Pár gondolat a karalábéfőzelék elkészítéséhez
Az igazán finom karalábéfőzelék alapja a zsenge, zöld héjú karalábé, ami önmagában (nyersen) is finom.
Ha nem elég zsenge vagy lila héjú karalábéból akarunk főzeléket csinálni, akkor a főzés ideje (ami maximum negyed óra) simán a másfél-kétszeresére nőhet.
Arról nem beszélve, hogy a lila héjú karalábé nem édes, inkább keserű, ami a legtöbbekből a kellemetlen menzás karalábéfőzelék emlékét hozhatja elő, amit senkinek sem kívánok.
A lila karalábét hagyjuk meg inkább a húslevesbe, annak ízvilágához sokkal jobban passzol.
Karalábéfőzelék hagymás rántással
Ha szeretnénk karakteresebb ízvilágot a karalábéfőzeléknek, inkább csináljunk egy hagymás rántást.
- Pucoljunk meg egy fej hagymát, vágjuk össze apróra, s azt dinszteljük meg az olajon (kevés vizet az olajhoz adva).
- Amikor a hagyma üvegessé vált, húzzuk le a rántást a tűzhelyről, szórjuk meg liszttel és az előre felvágott petrezselyemzölddel, s keverjük picit át.
- Majd az egészet öntsük fel a fenti receptben szereplő 2-3 dl tejjel, s keverjük el az egészet simára.
Végül az elkészült hagymás rántás a megpuhult karalábé főzőlevéhez öntjük, s a fenti recept szerint összeforraljuk a karalábé főzőlevével.
Aki paprikásan szereti a főzelékeket, az a liszttel való megszórás előtt adhat hozzá kevés fűszerpaprikát s egy kevés őrölt fehérborsot is.
De ha nem rajongunk a rántásos ételekért, vagy nem fogyasztunk lisztes ételeket (mert lisztérzékenyek vagyunk, akkor keményítőt összekeverhetjük a tejjel, s avval is be lehet sűríteni a karalábéfőzeléket
Jó étvágyat a karalábéfőzelékhez!
Mottó: Kar a karé, láb a lábé, láb a karé, kar a lábé 🙂